عکس پشت جلد کتاب

معرفی کتاب ساماندهی محیط کار و منزل بر اساس سیستم ۵s

نام کتاب: ساماندهی محیط کار و منزل بر اساس سیستم ۵s

تالیف و تدوین: ناصر صادقی فرد

انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران

سال چاپ: ۱۳۹۴

تیراژ:۱۰۰۰

چاپ اول: ۱۳۸۷

اطلاعات نشر کتاب

فهرست مندرجات

 1. مقدمه
 2. تاریخچه ۵S
 3. ۵S چیست؟
 4. نقش ۵S  در محیط
 5. نقش ۵S  در استانداردهای مدیریتی
 6. فرآیند ۵S، دستورالعملها و متدها
 7. مدل اجرایی ۵S به عنوان سیستم مدیریت
 8. ارکان و تشکیلات برای اجرای کامل ۵S
 9. ابزار و روشهای پیاده‌سازی ۵S
 10. مثال اجرایی ۵S
 11.  ممیزی ۵S  در قالب سیستم‌های مدیریت یکپارچه (IMS)
 12. سیستم‌های انگیزشی در اجرای ۵S
 13.  راه‌های مقابله با مشکلات و موانع موجود در پیاده‌سازی ۵S
 14.  پیوست‌ها

فهرست کتاب

مقدمه ناشر

امروزه اغلب کشورهای جهان سعی دارند به منظور استفاده بهینه از منابع موجود و زمان در اختیار ساز و کارهای مناسب را انتخاب و سپس در قالب برنامه ریزی مطلوب آن را سازماندهی و مدیریت نمایند. ۵s   یکی از مباحث عمده در مدیریت می‌باشد که ابتدا در ژاپن و سپس در  سایر کشورها به کار گرفته شده است. هدف ۵s  سازماندهی، ایجاد نظم و ترتیب، پاکیزه سازی، هماهنگی و ایجاد انضباط در محیط کار است. ۵s به عنوان مهمترین رهیافت و ستونی استوار در ساختمان عملیات اصلاحی و بهبود بهره‌وری شناخته شده است که اجرای این اصول در صنایع و سازمان های مختلف تجاری، صنعتی، خدماتی و حتی منزل موجب افزایش بهره وری، استفاده بهینه از سرمایه نیروی انسانی، کاهش زمان انجام کار، افزایش کارایی و در نهایت سوددهی بیشتر می‌گردد. علاوه بر این ۵s چهره سازمان را با نشاط و در عین حال دگرگون ساخته و فرصت‌های کاری بیشتر و مناسب‌تری را ایجاد می‌کند.

۵s یک نظام فکری و یک فرهنگ است و با ویژگی‌های رفتاری و گفتاری و پنداری انسان‌ها ارتباطی تنگاتنگ دارد و هر چند منشاء آن از کشور ژاپن می‌باشد لیکن از آنجا که با سرشت انسانها همخوانی و همسویی دارد، امکان بومی سازی آن برای همه جوامع وجود دارد. با توجه به اهمیت موضوع مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران در راستای رسالت آموزشی، پژوهشی و مشاوره‌ای خود کتاب حاضر را که حاصل تلاش جناب آقای مهندس صادقی فرد که تجارب مفیدی در خصوص اجرای فعالیت‌های آموزشی و مشاوره‌ای در زمینه ۵s دارند منتشر نموده است.

 بدین وسیله از ایشان تشکر و تقدیر می‌نماید. این کتاب را به مدیران، سرپرستان و کارشناسان بخش تولید، دانش پژوهان رشته‌های فنی و مدیریت و سایر علاقه مندان تقدیم می‌نماید.

                   

                                   انتشارات مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران 

مقدمه ناشر

مقدمه

اجرای سیستم‌های مدیریت در سازمان‌های تولیدی و خدماتی با هدف ارتقای شرایط عمومی و تخصصی سازمان از طرف مدیران ارشد در اولویت قرار می‌گیرد. با توجه به تعدد و تنوع سیستمهای مدیریت و کاربرد آنها و به خصوص توصیه برخی از افراد آگاه و ناآگاه به اجرای هر یک از سیستم‌ها انتخاب رشته مورد نظر برای سازمان‌ها اغلب توام با سعی و خطاهایی خواهد بود که سرمایه‌های سازمان را به هدر می‌دهد.

 در چنین شرایطی می‌توان یک موضوع را با اطمینان مطرح کرد که برای کلیه سازمانهای تولیدی و خدماتی اعم از توسعه یافته یا در حال توسعه اجرای سیستمهای زیرساختی بسیار مهم و دارای اولویت اول است که از بین این سیستم‌ها ۵s کلیه سیستم‌های مشابه غنی‌تر بوده و به صورت یک اولویت مهم و پیشتاز سایر موارد و سیستم‌های مدیریتی می‌باشد.

 با اجرای ۵s در هر سازمانی شرایط اولیه لازم برای طرح ریزی و استقرار کلیه سیستم های نرم افزاری و سخت افزار و مدیریتی فراهم می گردد و مدیریت ارشد سازمان با اطمینان از اینکه شرایط اولیه مورد نیاز در سازمان شکل گرفته است برای اجرای اقدامات تکمیلی آماده می‌شود. در این کتاب به منظور انتقال صحیح و کامل مطالب و به خصوص مفاهیم مربوط به ۵s، تعریف اصول پنج گانه در چند فصل کتاب تکرار شده است که این مورد برای تحلیل مطالب از دیدگاه‌های مختلف و ارتباط بین مفاهیم و کاربرد آنها انجام شده است.

 با توجه به تجربیات اجرایی مولف در پی ۱۰ سال که در واحدهای تولیدی و خدماتی و از رده‌های فنی و اجرایی تا مدیریت بوده و نیز بیش از ۱۵ سال سابقه در ارائه خدمات آموزشی، مشاوره و تحقیقاتی در شرکت‌های بزرگ و کوچک و سازمانها و وزارتخانه‌های کشور صورت گرفته است با اطمینان به مدیران ارشد سازمانها توصیه می‌شود که با مطالعه این کتاب و اجرای ۵s در سازمان خود بستر لازم را برای استقرار و تداوم و ارتقاء سیستم‌های مختلف در سازمان فراهم نمایند.

مقدمه کتاب